Premium Turducken with Creole Pork Sausage 15 lbs
Have A Question For This Product?
Q: Hi, Is the sausage stuffed turducken a sausage and rice mix like a rice dressing or dirty rice. Thank you
Q: The picture looks like the Turducken with Creole Pork Sausage 15 lbs is stuffed with some kind of rice based stuffing. Is this Turducken with Creole Pork Sausage 15 lbs stuffed with rice?
A: No the product does not contain rice. The bird is stuffed with a seasoned ground pork sausage.
Q: What is the turducken seasoned with? Is the seasoning on both inside and outside?
A: The product is seasoned both inside and outside. Ingredient list: Turkey [contains up to 8% of a solution (turkey broth, salt, sodium phosphates, sugar, flavorings)], Creole dressing [pork, green onions, onions, salt, green bell pepper, red pepper, white pepper, black pepper], cornbread dressing [water, yellow cornmeal (enriched with folic acid), pork, all purpose bleached flour (bleached wheat flour, malted barlwy flour, niacin, thiamine mononitrate, roboflavin folic acid), evaporated milk (salt, yellow prussiate of soda), sugar, soybean oil (TBHQ and citric acid added to protect flavor, dimethpolysiloxane, an anti-foaming agent added), pork liver, onions, green onions, green bell pepper, baking powder (sodium acid pyrophosphate, bicarbonate of soda, cornstarch, monocalcium phosphate), salt, red pepper flakes, black pepper, white pepper, red pepper (spice)], chicken, duck, seasoning: (salt, red pepper, garlic, black pepper, chili powder [spices, salt, garlic powder, silicon dioxide] oleo paprika, silicon dioxide - to prevent caking). ALLERGEN INFORMATION: Contains wheat, milk and soy.
Q: Is this a sausage and rice dressing as the picture depicts?
A: The stuffing does not contain rice. the bird is stuffed with seasoned ground pork sausage.
Q: Is Creole Pork sausage spicy?
A: Creole typically means well seasoned. However spice tolerance does vary and can be very preferential.
Premium Turducken with Creole Pork Sausage 15 lbs
Over the last 20+ years we have received lots of feedback on our products. Although we have won many awards for our Turduckens, there is always room for improvement.
Our New Premium 15 pound Turducken is still seasoned with our secret recipe, but is now made with Fresh ingredients, whole duck breasts, and superior packaging.
Thawing Instructions: Turducken should thaw thoroughly before cooking. For best results, remove from box and thaw in refrigerator for 48-72 hours.
A cold water bath (be sure to place the turducken and it's packaging inside of a large bag in case of any small holes in the packaging, we wouldn't want the water to dilute the seasoning of the bird) for 8-10 hours works to quick defrost.
Cooking Instructions:
Preheat oven to 350°F.
Remove Turducken from packaging.
Place the thawed turducken breast side up on a rack in a non stick greased roasting pan
The wings and legs cook faster, so place foil over these 2 areas.
Loosely cover the entire bird with a tent of aluminum foil. (the foil should not be tucked in)
Bake covered with the foil for 2 hours, then uncovered for 1 and a 1/2 hours; or to an internal temperature of 165°F.
Turducken may be basted with butter during the last hour of cooking if desired.
Remove from oven and allow to rest for 45 minutes before serving.
Slicing Instructions: For best results, allow an extra 20-30 minutes “resting time” after removing the Turducken from the oven. This allows the juices to be reabsorbed into the meat. Remove string or netting. If netted, pull netting away from the skin, and cut and remove. First, slice off the wings and legs. Cut the remainder into slices approximately ½” to ¾: thick, slicing from wing to wing, then slice once down the middle.
Turduckens are also known as tur duck en. Don't just order turducken, get the best turducken for sale.
Cajun Grocer offers
turducken delivery Nationwide.
| Default | |
| Calcium | 0 |
| Cross Tier Id | Turducken |
| Discount | Yes |
| Ingredients | Turkey [containing up to 8% of a solution (turkey broth, salt, sodium phosphates, sugar, flavorings)], Creole pork sausage [pork, onions, green onions, green bell peppers, salt, red pepper, white pepper, black pepper], chicken, duck, seasoning: (salt, red pepper, garlic, black pepper, chili powder [spices, salt, garlic powder, silicon dioxide] oleo paprika, silicon dioxide - to prevent caking). |
| Calories | 190 |
| Nutrition Data | 1 |
| Size | 15 lbs. Turducken |
| Stuffing | Creole Pork Sausage |
| Calories from fat | 70 |
| Cholesterol | 90mg |
| Cholesterol per unit | 29% |
| Dietary Fiber | 8g |
| Dietary fiber per unit | 31% |
| Iron | 10% |
| Protein | 28g |
| Saturated fat | 2.5g |
| Saturated fat per unit | 11% |
| Serving per container | 25-30 |
| Serving Size | 5.5oz |
| Sodium | 340mg |
| Sodium per unit | 14% |
| Sugars | 0 |
| Total carbs | 1g |
| Total carbs per unit | 0 |
| Total fat | 8g |
| Total fat per unit | 12% |
| Vitamin A | 2% |
| Vitamin C | 6% |






